Sóda bikarbona
Sóda bikarbona na chudnutie. Naozaj to funguje?

Sóda bikarbóna na chudnutie. Naozaj to funguje?

 

Sóda bikarbóna na chudnutie?

To ako vážne?

Tá sóda bikarbóna, ktorú si dávame na žalúdok, keď nám je ťažko? Tá sóda bikarbóna, ktoú používame na varenie, či na čistenie chladničky? Tá že mi má pomôcť schudnúť?

Nuž ľudskej fantázii sa medze nekladú. A ľudia pri chudnutí vyskúšajú snáď všetko. Niekedy aj úplne nezmysly. Ako je to teda v prípade sódy bikarbóny na chudnutie?

Naozaj to funguje?

Naozaj vám pomôže schudnúť?

Alebo je to len ďalší nefunkčný mýtus?

Poďme sa na to pozrieť.

Sódu bikarbónu väčšinou berieme do ruky, keď nám je zle od žalúdka. To je taká babská rada. Táto rada však naozaj funguje. A múdrosť našich starých mám potvrdzujú aj vedecké štúdie. (1) Sóda bikarbóna v prípade podráždeného žalúdka vám môže naozaj uľaviť.

Ako ale niektorí ľudia došli k tomu, že im môže taktiež pomôcť schudnúť?

Hlavná myšlienka toho, že je sóda bikarbóna na chudnutie naozaj skvelou voľbou vychádza z toho, že má na naše telo zásaditý vplyv. Teda, že vyrovnáva pH hladinu v našom organizme. Podľa tejto hlavnej myšlienky zabraňuje prekysleniu organizmu, ktoré podľa niektorých ľudí vedie k priberaniu.

Je to, ale naozaj tak?

Čo na to vedecké štúdie?

Sóda bikarbóna na chudnutie

V skutočnosti neexistuje žiadny vedecký výskum, ktorý by potvrdil, že sóda bikarbóna pri chudnutí pomáha.

Tvrdenie, že sóda bikarbóna pomáha pri chudnutí vďaka jej zásaditému vplyvu na náš organizmus je jednoducho mylné. Hlavným dôvodom je fakt, že naše telo používa pevne daný regulačný proces, ktorý kontroluje hladiny pH. A tak všetko, čo zjete, či vypijete má na hodnotu pH veľmi malý vplyv. (2, 3) To znamená, že aj keď by ste vypili sódy bikarbóny naozaj veľké množstvo, nič vám to nebude platné.

Čo keby ste, ale sódu bikarbónu zmiešali s vodou? Fungovali by to?

Nie, nefungovalo.

Ani v prípade, že sódu bikarbónu zmiešate s vodou, citrónovou šťavou, či jablčným octom, veľmi vám to nepomôže. Vplyv samotnej sódy bikarbóny bude veľmi nepriamy a aj keby fungoval, bude veľmi malý.

V skutočnosti vám veľmi pri chudnutí nepomôže ani obľúbená kombinácia sódy bikarbóny a jablčného octu. Nakoľko sú nedávne štúdie zamerané na vplyv jablčného octu na chudnutie veľmi limitované. (4)

Keď by ste však aj napriek tomu, tento drink skúšali piť každý deň, je možné, že k určitým zmenám na hmotnosti predsa len dôjde. Nebude to, ale zásluha sódy bikarbóny. Bude to vďaka tomu, že vďaka kombinácii jablčného octu a sódy bikarbóny navýšite váš denný príjem tekutín.

A ako vieme, zlepšená úroveň hydratácie organizmu má na chudnutie pozitívny vplyv. Môže znížiť vaše pocity hladu, zrýchliť metabolizmus a podporiť chudnutie tukov. (5, 6, 7)

Pamätajte však na to, že tieto výhody by ste dosiahli, aj keď by ste sódu bikarbónu do jablčného octu, či vody vôbec nenamiešali.

Sóda bikarbóna a bezpečnosť

Je konzumácia sódy bikarbóny vôbec bezpečná?

Alebo má nejaké vedľajšie účinky?

Po pravde, nie tak úplne. Pre niektorých ľudí môže mať naozaj nebezpečné následky.

V prípade, že to budete so sódou bikarbónou preháňať, môžete si ublížiť. Vyššie dávky totiž môžu viesť k nasledujúcim problémom:

Metabolická acidóza. To je život ohrozujúci stav, ku ktorému dochádza v prípade, že vaše telo nedokáže dlhšiu dobu kontrolovať hladinu pH vo vašej krvi. (8)

Vysoký tlak. Sóda bikarbóna zvykne obsahovať vysoké množstvo sodíka. Môže z tohto dôvodu zvyšovať krvný tlak i nahromadiť vo vašom tele zvýšené množstvo tekutín. Tieto zmeny môžu u niektorých ľudí dokonca viesť k zlyhaniu srdca. Pri konzumácii sódy bikarbóny, by mali byť obzvlášť opatrní ľudia, so závislosťou na alkohole a ohrozenou funkciou obličiek. (9, 10)

Lieky. Trávenie. A deti. Ľudia, ktorí užívajú niektoré druhy liekov, by sa pred konzumáciou sódy bikarbóny mali poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. (1, 11) U niektorých ľudí sa môže pri jej konzumácií vyskytnúť problém s trávením a to hlavne nadúvanie a plynatosť. (1) Deťom do 5 rokov sa konzumácia sódy bikarbóny vôbec neodporúča.

Sóda bikarbóna spôsob prípravy

V prípade, že sa vás netýka žiadne z vyššie uvedenených zdravotných rizík a máte problémy s podráždeným žalúdkom, potom môžete vyskúšať tradičný recept.

Stačí zmiešať 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny v 1-2 pohároch vody (2,5-5 dcl) a vypiť tento drink na prázdny žalúdok. Vyberte si čas dňa, kedy to bude pre vás najviac vhodné.

Berte však na vedomie, že tento postup nie je vedecky overený, takže ho vykonávate na vlastné riziko.

Záver

Sóda bikarbóna vám pri chudnutí naozaj nepomôže. Aktuálne to povrdzujú viaceré vedecké výskumy. Táto problematika je pri svojom výskume ešte doslova v plienkach. Preto je potrebné sa jej do budúcna venovať oveľa hlbšie. Do tej doby buďte s konzumáciou sódy bikarbóny opatrní. Hlavne v prípade určitých zdravotných problémov.

Aktuálne zabudnite na spojenie sóda bikarbóna na chudnutie. Zamerajte pozornosť na to, čo skutočne funguje. A to je individuálna úprava vašich stravovacích návykov. To jediné je funkčné, zdraviu prospešné a dlhodobo trvalé.

© Tomáš Hadžega

Sóda bikarbóna na chudnutie. Naozaj to funguje?
4.1 (82.5%) 16 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!