1  2

“Človek sa rodí zdravý a všetky jeho choroby do neho vstupujú jedlom.” Hippokrates

Ešte aj v dnešnej informačne dobe si väčšina ľudí neuvedomuje, že konzumácia určitých potravín má vplyv na to, že sa cítia unavení, bez energie, priberajú na váhe alebo majú pretrvávajúce zdravotné problémy.

Faktom je, že telo veľmi dobre vníma, čím ho kŕmime. S telom je to totiž, ako s myslením. Keď ho budete kŕmiť podradným a nezdravým jedlom budete žiť v unavenom a chorom tele bez energie. A to predsa nikto z nás nechce.

V tomto článku sa dozviete, ktoré potraviny vás doslova okrádajú o energiu, pridávajú kilá navyše a spôsobujú nepríjemné choroby.

Poďme na to.

1. Pridaný cukor a vysoko fruktózový kukuričný sirup

Je možné, že vás tento prvý bod prekvapil. Nepomýlil som sa náhodou? Nemal tu byť miesto cukru, tuk?

Nie nepomýlil som sa…

Vedci totiž prišli na to, že rafinovaný cukor človeku škodí až v posledných desaťročiach. Jednou z hlavných príčin je, že poskytuje prázdne kalórie.

Rafinovaný cukor totiž obsahuje veľké množstvo kalórií, ale žiadne základné živiny.

To je, ale iba špička ľadovca. Nové výskumy totiž ukazujú, že nadbytočná spotreba cukru je spojená s civilizačnými chorobami, ktoré postihujú milióny ľudí na celom svete.

Viete aké choroby to sú?

Určite ich veľmi dobre poznáte. Sú to obezita, cukrovka, srdcové choroby a dokonca i rakovina. (1, 2, 3, 4, 5)

Štúdie rovnako tak ukazujú, že cukor z vás môže doslova “vyrobiť” tučného človeka. Dochádza k tomu z dôvodu, že kalórie, ktoré sa nachádzajú vo fruktóze (a 50% cukru tvorí fruktóza) vás totiž nezasýtia a neuspokoja. (6) 

Skúšali ste niekedy odolať chuti na sladké?

Viete prečo je to tak ťažké?

Pretože cukor je návykový. Áno, počujete dobre. Návykový rovnako, ako alkohol, fajčenie alebo dokonca kokaín. A to už naozaj nie je sranda. Jedná sa doslova o začarovaný kruh chuti na sladké. (7, 8)

Cukor totiž stimuluje chuť do jedla a vytvára návyk, ktorý vedie k túžbe po cukru, čo má za následok nadmerné stravovanie. A to je presný recept na to, ako byť tučným.

Obmedzte teda vo vašej strave alebo sa úplne vyhnite všetkým ovocným džúsom, sladkým nápojom, cukrovinkám a sušenému ovociu. A pamätajte, ani hnedý cukor nie je lepší, ako biely. Je to totiž stále cukor.

2. Rafinované zrno (obilie) – najmä lepok

V súčasnosti už existuje dostatočné množstvo dôkazov, ktoré ukazujú, že dokonca i ľudia, ktorí netrpia celiakiou* reagujú zle na potraviny, ktoré obsahujú lepok.

*Celiakia je autoimunitná choroba, ktorá je spôsobená trvalou neznášanlivosťou imunitného systému voči gluténu (lepku), postihuje hlavne tenké črevo.

A áno, toto zistenie platí aj pre celozrnnú pšenicu, ktorá vôbec nie je tak zdravá, ako sa hovorí. Štúdie ukazujú, že i konzumácia celozrnnej pšenice môže mať za následok zvýšenie cholesterolu. (9)

Celozrnná pšenica má rovnako vysoký glykemický index, čo spôsobuje, že váš cukor v krvi sa bude správať, ako na “horskej dráhe.” Raz bude hore a raz dole. Tento fakt vás následne donúti, krátko po konzumácii celozrnnej pšenice zjesť ďalšie občerstvenie s vysokým obsahom cukru. (10)

Stále viac štúdií ukazuje, že citlivosť na lepok je v našej populácii úplne bežná. Výskumy ukazujú, že gluten spôsobuje škodlivé účinky na trávenie a ďalšie aspekty zdravia človeka, dokonca aj u jedincov bez celiakie. (11, 12, 13, 14)

Štúdie zamerané na nízkosacharidovú diétu (ktorá eliminuje cukry a škroby – ako zrno), ukazuje, že ľudia ktorí potrebujú znížiť svoju hmotnosť alebo majú problémy s fungovaním ich metabolizmu by sa mali vyhýbať všetkým zrnám, ktoré sú najväčším zdrojov sacharidov v strave. (13, 14)

Pre ľudí, ktorí sú pohybovo aktívny a nemajú problémy s hmotnosťou, neexistuje preukázaný dôvod, prečo by nemohli konzumovať zdravšie bezlepkové zrná, ako je ryža a ovos.

Nakoniec, zrno patrí do potravinovej skupiny, ktorá obsahuje neesenciálne živiny, ktoré nemôžeme vo väčšom množstve získať zo zvierat alebo zo zeleniny. Keď si to však vezmeme zrná sú potravinová skupina, ktorá neobsahuje žiadne základné živiny, ktoré nemôžeme dostať v oveľa väčších množstvách zo zvierat alebo zeleniny.

Dôležité je myslieť na to, že každý kto sa chce o starať o svoje zdravie, by mal obmedziť konzumáciu rafinovaných zŕn. Zdraví ľudia, ktorí nepotrebujú chudnúť môžu konzumovať zdravšie varianty zŕn, ako je ryža a ovos.

Ktoré ďalšie potraviny zvyšujú brušný tuk a majú súvislosť s predčasnými pôrodmi?

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku
6 potravín, ktoré z vás vysávajú energiu a pridávajú kilá navyše
3.5 (70%) 2 hlas[ov]

1
2
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.